Kredi kartı kullanımı, ihtiyaçlarını karşılamak için birçok harcamanda avantajlı bir tercih olabilir. Bu tercihten faydalanıyorsan, her ay bankana ödeme yapman gerekir.

Peki, kredi kartı ödemesi yapılmazsa ne olur? diye soran tüketiciler için Kredim blogda detaylı olarak kredi kartı ödemelerinde yaşanabilecek olumsuzlukları ele aldık.

Kart borcunu ödemediğin zaman ilk karşılaşacağın durum gecikme faizidir. Sürecin devam etmesi halinde kredi kartı yasal takip süreci, kartının kullanıma kapatılması ve haciz işlemleri gibi olumsuz durumlarla karşılaşırsın.

Kredi kartlarını doğru kullandığında alışverişleri çok daha avantajlı hale getirebilirsin. Para puan, özel indirimler ve taksit fırsatları gibi seçeneklerden faydalanabilirsin. Tabii ki bu harcamaları yaparken periyodik harcamaların karşına çıkacağını da unutmamalısın. Her ay düzenli gelecek olan ekstrenin limitlerini aşmayacağından emin olmalı ve buna göre bir ödeme planı çizmelisin.

Kredi kartının limitini koruyan ve seni faizden kurtaran Çoklu Limit özelliği Kredim’de. Hemen başvur, kartını tanımla ve Çoklu Limit özelliği ile avantajlı alışverişin tadını çıkar.

Kart kullanırken bütçenden fazlasını aştıysan, taksit erteleme seçeneğinden faydalanabilirsin ya da bazı ödeme alternatiflerine yönelebilirsin. Örneğin “Şimdi Al, Sonra Öde” gibi avantajlı çoklu limit artışlarından faydalanarak, bütçeni daha iyi yönetebilirsin. Eğer bunun için geciktiysen, ilk ödeme planında en azından asgari ödemeyi yapmalısın. Bir sonraki alışverişinde Çoklu Limit ile avantajlı alışverişi denemeni öneririz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması

Kart ekstresinin ödeme tarihi geçtikçe sürekli faiz eklenmektedir. Bu süreyi uzatmaya devam etmen halinde borcundan dolayı yasal süreçler başlar. Bu sürecin sonunda haciz işlemleri gibi olumsuz senaryolar ile karşılaşabilirsin. Bu tip ödemede zorluk çektiğin durumlarda yapılandırma seçeneğini gözden geçirebilirsin. Bu durum süreci daha kolay atlatmana ve olası haciz süreçleriyle karşılaşmamanı sağlar. Genellikle bankalar tarafından yapılandırmalar önerilse de böyle bir şey ile karşılaşmaman halinde bankandan borcun için yapılandırma talebinde bulunabilirsin.

Kredi kartı borç tutarı toplanır, faizler hesaplanır ve taksitlendirme işlemleri belirlenerek yapılandırma sağlanır. Vade sayısı ödemende ek artış gösterir. Ancak ödeyebileceğin taksit tutarı daha makul miktarlarda olur. Kredi kartı yapılandırması ile yasal takibe düşmeden süreci kapatabilirsin. Bu sayede ekstra oluşabilecek avukatlık masraflarından da kaçınmış olursun.

Kredim ile Limitlere Takılı Kalma!

Şimdi Kredim sistemine ücretsiz üye ol Çoklu Limit ile alışveriş yapabilme imkanını yakala.

Kredi Kartı Ne Zaman Kapatılır?

Kredi kartının kullanıma kapatılması için bazı adımların gerçekleşmesi gerekir. Öncelikle kartların geçici olarak kapatıldığını ve borç bitiminde tekrar açıldığını belirtelim. Tabii bu durum banka ve müşteri işlem durumuna göre farklılık gösterir.

Kredi kartının borcunu ekstre tarihinden itibaren 3 ay içinde veya bir yıl içinde, borç tutarının asgari ödemesini üç kez ödemeyi unutursan kartın kullanıma kapatılır. Üç kez borcunu üst üste ödemediğin takdirde kart tamamen kapatılmaktadır. Kullanıma açmak için borcu ödeyerek aktif olmasını sağlayabilirsin. Tabii tüm bu durumlar banka politikalarına göre farklılık gösterir.

Borcundan Dolayı Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Borç nedeniyle kredi kartın kullanıma kapatıldıysa, kartın tekrar kullanıma açılması için borcunu tamamen ödemelisin. Kredi kartı sağlayıcıları genellikle borçlu olunan süre boyunca kart kullanımını engeller. Bu durumla gecikmiş borç ve yapılandırılmış borçlar içinde karşılaşabilirsin. Burada en önemli ayrıntı kullanımda olan kartının yasal takibe düşmemiş olmasıdır. Yasal takipte olan kredi kartları, borç tahsili için devredildiğinden dolayı tamamen kapatılmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Kredi Puanını Etkiler Mi?

Geciken bir kredi kartı ödemesi varsa, kredi puanın üzerinde olumsuz etkilere neden olue. Ödemenin vadesi ne kadar uzun olursa kredi puanın o kadar düşer. Bu nedenle kredi kartı borcunun 1 gün gecikmesi bile kredi notunun olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Ayrıca, sürekli olarak kredi kartının asgari ödemesini yapmak da kredi notu için negatif etki yaratır. Borçlarını zamanında ödemek ve düzenli bir grafik çizmek, kredi puanının artış göstermesine fayda sağlar.

Kredi Kartı Borcunun Dezavantajları

Kredi kullanım oranı, toplam kredi kartı bakiyenin kredi limitine bölümüdür. Bu, kullanmakta olduğun mevcut kredi limitlerinin yüzdesidir. Ödeme geçmişin kredi puanın üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Borç-gelir oranın, aylık borç ve konut ödemelerinin brüt aylık gelirine bölünmesiyle bulunmaktadır. Borç-gelir oranını, vergi öncesi gelirinin ne kadarının kredi kartı ödemelerine, aylık konut ve borç ödemelerine gittiğini gösterir. Kredi sağlayıcıları, ne kadar daha fazla kredi alabileceğini belirlemek için yeni kredi başvurularını gözden geçirirken bu orana bakar.

Borç-gelir oranı %40’ın üzerinde olması, çok fazla borcun olduğunu gösterir ve onaylanma ihtimalini ortadan kaldırır. Birçok banka ve kredi danışmanı, bunu %30’a yakın tutmanızı tavsiye ediyor.

Geç Ödeme Kredi Notunda Ne kadar Süreyle Kalır?

Genellikle kaçırılan kredi kartı ödemesi, yedi yıl sonra kredi puanı raporundan düşer. Bu tarihten önce kredi raporunda temerrüt bilgileri gözükecektir.

Kredi Kartı Borcunu Yönetmenin Yolları

Kart kullanımı doğru yönetilmediği sürece hüsranla sonuçlanmaktadır. Kredi kartı borcu ile uğraşmamak veya borcundan gerçekten kurtulmak istiyorsan, kendine güzel bir plan oluşturmalısın.

  • Bütçeni bil
  • Alışveriş ve ödeme tarihlerini gözden geçir
  • Ödeme takvimini belirle
  • Mümkün olduğunca kredi kartı kullanımını ertele
  • Mali sorunlara neden olabilecek harcamaları belirle

Kredi Kartı Limitinizi Çoğaltın

Şimdi Al, Sonra Öde, bir sonraki satın alma işlemini finanse etmeyi kolay ve uygun maliyetli hale getirir. Böylece size basit ödeme planları sunar.

BNPL’nin temel özelliği, ödemeleri düşük maliyetli (çoğunlukla faizsiz) taksitlere yayan müşterilerin satın alma gücünü artırmasıdır. Bu tek tıkla limit artışı, satıcı web sitelerinde ve uygulamalarda ödeme sırasında kullanılmaktadır.

Temel olarak BNPL bir kredi ürünüdür ve sonuç olarak geri ödeme planlarına uyan müşterileri ödüllendirir. İyi geri ödeme davranışı sergileyen müşterilere kademeli ve sistematik olarak daha büyük kredi limitleri çıkar.

Kredi kartı limitini yükseltmek için hemen Kredim’e üye ol ve kullanmaya başla!

Yoruma Kapalı

tr_TRTurkish