Nakitsiz topluma doğru hızla yol alan Türkiye’de, kartların kullanımı ve online ödemelerdeki artış devam ediyor. Büyük artış gösteren kartlı ödemelere ilişkin 2022 yılının ilk 6 aylık dönemine ait veriler paylaşıldı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından her ay düzenli olarak açıklanan verilere göre; 2022 yılının ilk yarısında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı, 2021 yılının ilk 6 aylık dönemine göre iki katını aşarak (% 103 artış) 1,44 trilyon liraya yükseldi.

Türkiye’de kart adedi % 28’lik artışla 313 milyon adede yaklaştı

2022 yılının ilk yarısına işaret eden haziran sonu verilerine göre;

Türkiye’de toplam kart sayısı 312,8 milyon adet olarak açıklandı. Kart kullanımına göre dağılım aşağıdaki gibidir.

  • 91,1 milyon adedi kredi kartı
  • 157,8 milyon adedi banka kartı
  • 63,9 milyon adedi ön ödemeli kart

2021’in ilk altı aylık döneminde 71,9 milyonu kredi kartı; 137,8’i banka kartı ve 35 milyonu ön ödemeli kartlar olmak üzere toplamda 244,7 milyon adet kart kullanılıyordu.

Bu veriler ışığında Türkiye’de kullanılan kart adedindeki artış oranı % 27,8 olarak gerçekleşti.

İnternetten yapılan ödemelerde işlem hacmi ikiye katladı

Kartlı ödemelerdeki artış % 103 olmasına karşın, internetten kartlı ödemelerdeki artış ise dikkat çekiyor. BKM tarafından açıklanan raporda; internetten yapılan kartlı ödemelerdeki işlem hacmi % 113’lük artışla 402 milyar lira oldu. Böylece, toplam kartlı ödemeler içerisindeki internetten yapılan kartlı ödemelerin payı % 25,8 olarak açıklandı. Bu oran bir önceki yılın aynı döneminde % 25,3 seviyesindeydi.

Temassız ödemelerin oranı 1 yılda % 48’den % 63’e ulaştı

Pandemi sonrası daha da yaygınlaşan temassız ödemelerdeki artış katlanarak büyüyor. Temassız işlemlerin toplam tutarı 2021 yılının ilk yarısına göre iki katına çıktı. Böylece, 2022 yılının haziran ayında temassız kartla ödemelerde işlem hacmi 2,86 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

İnternetten yapılan alışverişlerde ve ödemelerde nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Kısa ve net bilgilerle güvenli online alışveriş için yapılması gerekenleri “İnternetten Güvenli Alışveriş İçin Yapmanız Gerekenler” konu başlıklı blogumuzda bulabilirsiniz.

Mağaza alışverişlerinde kartla ödemelerin %63’ü temmassız işlemle gerçekleşti. Mağaza içi ödemelerde temassız ödemelerin payı geçen yılın aynı döneminde % 48 seviyesindeydi. 2020 yılının ilk 6 ayında ise temassız ödemelerin payı % 22 düzeyindeydi. Aradan geçen iki yılda kart kullanıcılarının temassız ödeme yöntemine gösterdiği ilgi, pandemi sonrası başlayan ivmeyi gözler önüne seriyor.

Yoruma Kapalı

tr_TRTurkish