TURK Finansman A.Ş. Genel Müdürü Semra Demircioğlu, Kredim’in “Şimdi Al, Sonra Öde” modeline kazandırdığı yenilikleri ve bunların kullanıcılara sağladığı avantajları PSM Dergisi ile paylaştı.

Kredim’le Alışveriş Artık Her Yerde

“Şimdi Al, Sonra Öde” modelini Türkiye’de ilk kez kullanıma sunan Kredim, 3 dakikadan kısa süren hesap oluşturma süreci, özel skorlama algoritması ve çoklu limit seçeneği gibi özelliklerle alışverişin tüm aşamalarında ayrıcalıklı fırsatlar sunuyor. Üstelik sadece online ortamda değil, mobil uygulama üzerinden QR kod ile fiziki mağazalarda da alışveriş yapıp; 30 gün sonra faizsiz veya 36 aya varan taksitlerle ödeyebiliyorsunuz.

Türkiye, kartlı ya da kartsız taksitli alışveriş konusunda dünyanın öncü ve en deneyimli ülkesi. “Şimdi Al, Sonra Öde” modelinin Türkiye’deki potansiyelini ve başarı şansını nasıl görüyorsunuz? Kredim, bu konuda ne gibi farklar yaratıyor, hangi avantajları sunuyor?

Dünya genelinde online alışveriş, bir yaşam biçimi haline geldi. Finansal teknolojilerin bu dönüşüme öncülük etmesiyle daha hızlı ve kolay ödeme yöntemleri hayatımıza girdi. Her ne kadar kartlı ödemeler günümüzde yaygın olarak kullanılıyor olsa da tüketicilerin bir kısmının limit sorunuyla karşı karşıya kaldığını, bazı kişilerin ise finansal sisteme hiç erişimi olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla “Şimdi Al, Sonra Öde” ile alışveriş, alternatif ödeme yöntemi arayışına en iyi cevap veren model oldu. 2021 yılında küresel çapta “Şimdi Al, Sonra Öde” ile yapılan alışverişler 132 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu hacmin 2030 yılında 3 trilyon doları aşması bekleniyor. Kartlı ödemelere kıyasla daha çeşitli geri ödeme seçenekleri sunan bu modelin kapsayıcı olması da çok büyük önem taşıyor. Kredim; esnek, kolay ve hızlı alışveriş kredisi imkanını sadece banka veya finansal bir kuruluşa dahil olan kesime değil; finansal sisteme dahil olmayan kullanıcılara da sunuyor. Türkiye’deki mevcut kredi ürünlerine göre kapsayıcılığımız oldukça yüksek düzeyde. “Şimdi Al, Sonra Öde” modelinde Türkiye’de ve dünyada birçok yeniliğe imza atan Kredim; üyelik aşamaları, kendi geliştirdiği skorlama algoritması, çoklu limit seçeneği ve alışverişin tüm aşamalarında sunduğu çözümlerle tüketicilere ayrıcalıklı fırsatlar sunuyor. Bu çerçevede Kredim; hesap oluşturmadan limite, alışverişten geri ödemeye kadar olan süreçte kullanıcıların beklentilerini çok iyi karşılıyor.

Kredim ürünü, tüketici finansmanı açısından nasıl bir açılım getiriyor? Kullanıcılara hangi yenilikleri sunuyor?

Hızlı ve kolay kavramları, olmazsa olmazlarımız arasında yer alıyor. Hayata geçirdiğimiz dijital kimlik doğrulama işlemiyle 2 dakikadan kısa bir süre içerisinde Kredim hesabı oluşturmak mümkün. Diğer yandan, geliştirdiğimiz skorlama algoritmasıyla kullanıcılarımızı daha geniş perspektiften değerlendiriyoruz. Böylece kullanıcılarımız, skor ve çoklu limitlerini öğrenip Kredim’le hemen alışveriş yapabiliyor. Ayrıca Türkiye’de ilk kez QR kod ile kredili alışveriş dönemini de başlattık. Bu son yeniliğimizle Kredim kullanıcılarının fiziki mağazalardan da alışveriş yapmasına olanak sağlıyoruz. Mobil uygulama üzerinden tek tuşla alışveriş imkânı sunan bu geliştirmeyle mağazadan yapılan alışverişlerle tüketiciler, müşteri temsilcisine bağlanmadan 30 gün sonra faizsiz veya 36 aya varan taksitlerle kendi ritminde geri ödeyebiliyor.

Bankacılık kapsamında bulunmayan hedef kitleye ulaşmak, modelin yaygınlığını artırmak için ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Kredim ürününü ortaya çıkarırken kapsayıcı olmasına çok dikkat ettik. Geliştirdiğimiz yapay zekalı skorlama algoritmamızla, kredili alışveriş hizmetlerini daha da yukarıya taşıdık. Daha önce bir banka geçmişi olmayan kişilerin de kredili alışveriş yapabilmesine imkân sağladık. Bu potansiyel tüketicileri de Kredim’in skorlama sisteminde değerlendiriyor, skorlarını belirleyerek limit tanımlıyoruz. Böylece, hesap oluşturan bir kullanıcımız dakikalar içinde Kredim ile alışverişe başlayabiliyor. Amacımız, kredili alışverişin daha hızlı, daha kolay ve herkes için erişilebilir olmasını sağlamak. Reklam filmlerimizde de “Şimdi Al, Sonra Öde” Hayallerini Erteleme! söylemine vurgu yaptık. Hedef kitlemizin ihtiyaçlarına yönelik yaptığımız araştırmalara göre marka anlaşmalarına da imza attık. Diğer yandan, kadınlara ve üniversite öğrencilerine özel çalışmalarımız da var ve yakın zamanda bunları paylaşacağız.

Kredim’in performansı küresel arenada da dikkatleri çekti. İlk yatırım turunda 70 milyon doları aşan bir değerleme ile aldığınız yatırım sürecini nasıl değerlendirirsiniz?

Kredim için tanışma süreci geride kaldı, artık alışma dönemi diyoruz. Türkiye’yi yeni bir modelle tanıştıran Kredim’in kısa sürede bu kadar çok beğenilerek, yatırımcıların ilgisini çekmesi çok gurur verici. Hem Türkiye’nin potansiyeli hem de kısa zamanda gösterdiğimiz bu başarıyla EBRD, CEECAT Capital, Alpha Associates ve Revo Capital’den 70 milyon USD üzerinde değerleme ile yatırım aldı. Bu yatırım sadece Türkiye’de değil, tüm Avrupa’da markamızı daha da güçlü bir hale getirdi. Kredim’e yeni özellikler ekleyerek fark yaratmak için çalışmaya devam ediyoruz. En önemli stratejimiz, Kredim’in üstünlüklerini daha da geliştirmek ve yeni özellikler ekleyerek ürünü dünyaya açmak olacak.

Önümüzdeki dönemde sektörde nasıl bir değişim ve dönüşüm öngörüyorsunuz?

Pandemiyle birlikte yeni bir dünya düzenine girdik. Fintech’ler yeni ürünlerin ve ödeme yöntemlerinin ortaya çıkmasına öncülük edecek. Bu da beraberinde rekabeti getiren bir unsur. Fark yaratan, kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıran, yenilikler sunan şirketler sektöre öncülük etmeye devam edecek. Dünyada da yaygınlığı giderek artan “Şimdi Al, Sonra Öde” modelinin, günümüzün kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan çözümleriyle en çok tercih edilen alternatif ödeme yöntemi olacağını düşünüyorum.

Yoruma Kapalı

tr_TRTurkish