Kredi kartı nedir?

Bankaların ve finans kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında ödeme amaçlı veya ATM ‘den nakit avans çekmek amaçlı kullanılabilen, yapılan harcamaların aylık olarak bankaya tek seferde yada taksitlerle ödenmek zorunda olunduğu, nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır.

Kredi kartı nasıl alırım?

Kredi kartları herhangi bir bankaya başvurarak alınabilir. Bankalar olumlu ya da olumsuz cevaplarını değerlendirme ile birlikte kişilere iletirler. Olumlu ise, kredi kartları baskı sürecinden geçirilir ve tüketicinin kimliğini kontrol etme yükümlülüğü ile kurye ile teslim edilir.

Şartlar ;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak ya da aile bireylerinin kredi kartı sözleşmesini imzalaması,
  • Kredi notunun bankanın değerlendirmesine göre riskli seviyede yer almaması,
  • Yüksek limitli kredi kartı taleplerinde istenmesi durumunda gelir belgesi verilebilmesi.

Ayrıca ilgili mevzuat gereğince gelir belgesi olmayanlar da bankanın insiyatifinde kredi kartı alabilir (Öğrenci).

Kredi kartı hesap kesimi nedir?

Kredi kartıyla yapılan harcamaların ilgili kişiye borç olarak yansıtıldığı tarihe hesap kesim tarihi denir. Hesap kesim tarihi aylık olarak belirlenir. Her ay yapılan harcamaların listesi hesap kesim tarihinde kişiye bildirilir ve borcun ödenmesi için 10 gün süre verilir.

Kredi kartı son ödeme tarihi nedir?

Kredi kartı son ödeme tarihi, karta olan borcun tamamını ya da belirtilen asgari tutarını ödemek zorunda olduğunuz son gündür. Her kartta bu tarih, kartın hesap kesim tarihinden 10 gün sonra olarak belirlenir ve sizden de bu tarihe kadar kartınıza ödeme yapmanız beklenir.

Kredi kartı gecikme faizi ne zaman alınır?

Kredi Kartı borcunuzu ( asgari veya tüm borç ) belirtilen son ödeme gününde ödemezseniz ya da eksik öderseniz asgari tutara kadar olan borç için gecikme faizi işlemektedir.

Kredi kartı ile hangi ürünlere taksit yapılmaz?

Kredi  kartlarıyla  gerçekleştirilecek  basılı  ve  külçe  halinde  kuyum,  telekomünikasyon, doğrudan  pazarlama  ile  ilgili  harcamalar,  yurt  dışında  yapılan  harcamalar  ve  yemek,  gıda, alkollü  içecek,  akaryakıt,  kozmetik,  ofis  malzemesi  ile  hediye  kart,  hediye  çeki  ve  benzeri şekillerde  herhangi  somut  bir  mal  veya  hizmeti  içermeyen  ürünlerin  alımlarında  taksitlendirme yapılmamaktadır.

Kredi kart programları nedir?

Türkiye’de taksit özelliğine sahip kartlar.

Kredi kartı aidatı var mıdır?

T.C.M.B. tarafında Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in (Yönetmelik) 6. maddesi ve Yönetmelik EK – 1, kart çıkaran kuruluşlar tarafından kredi kartına ilişkin imzaladığınız sözleşmede yıllık üyelik ücreti kullanımından dolayı yıllık kart ücreti alınabileceği belirtilmiştir.

Kredi kartı nasıl iptal edilir?

Kullanmış olduğunuz kredi kartınızı kapatmak istiyorsanız bunu birkaç yöntemle sağlayabilirsiniz,

  • Banka şubesinden talep ederek kredi kartı kapatma,
  • Müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartınızı kapatma,
  • İnternet bankacılığını kullanarak kredi kartınızı kapatma.

Yoruma Kapalı

tr_TRTurkish