Kredi kartımı kaç dönem geciktirirsem yasal takibe düşerim?

Kredi kartınızın son ödeme tarihini geçirdikten sonraki ilk 10 gün herhangi bir işlem olmaz. 10 gün sonrasında bankanın müşteri hizmetleri tarafından aranarak bilgi verilir. Son ödeme tarihinden 30 gün sonrasına kadar olan gecikmelerde kredi notunuz düşmez ve sıradan gecikme olarak işlenir. 30 günün geçmesi durumunda idari takip süreci başlayarak kredi notunuz düşer ama hala kara listeye alınmazsınız.

Son ödeme tarihi bir ay geçtikten sonra bankanızın müşteri hizmetlerinden aranarak, ödeme hakkında bilgi talep edilecek ve sürekli bu aramaları alınmaktadır. Müşteri hizmetleri size 90 günlük süreçte sürekli arayarak yasal işlem başlatılacağına dair bilgi verecektir. 90 gün sonunda ise, hala kredi kartı ödemesi yapılmadıysa bankanın avukatı tarafından yasal işlemler başlatılır. Bu süreçte kredi notunuz oldukça düşecektir.

İdari takip süreci Yasal Takip sürecinden önce başlar. Kredi ve kredi kartı borçlarını ödemeyecek müşterilerden borç tahsisi için bankalar tarafından başlatılan ve yasal takip sürecinden geçecek bir takip sistemidir. Bir kişi son ödeme tarihinden itibaren 90 gün süreyle kredi veya kredi kartı borcunu ödemezse, bankalar bu kişi için yasal takip süreci başlatma hakkına sahiptir. Ancak bazı bankalar yasal takip sürecinden önce söz konusu borçlunun idari takibini başlatırlar

Bu durumda ödenmemiş borç için 90 gün sonra borçluya bildirilir ve borcun 7 iş günü içinde kapatılması istenir. Bu durumda, bankadan bankaya değişmekle birlikte borçlunun borcunu ödemesi için bir ödeme planı da hazırlanabilir. Bu durumda kişinin ödeme yapmaması veya banka ile görüşmemesi halinde icra takibinin başlaması için kişinin dosyası icra dairesine aktarılır ve böylece yasal takip süreci başlar.

Korona virüs salgını nedeni ile 90 günlük olan gecikme süreci BDDK’nın aldığı kararlar sonucunda 180 güne çıkarıldı. İlk oluşan idari takip aşaması esnasında banka ile anlaşılamaması durumunda 7 gün içinde borcun ödenmesini söyleyen bir ihbarname çekilir ve 7 gün içinde borç ödenmez ya da haklı sebeplere dayanarak borca itiraz edilmez ise banka, kredi yasal takip süreci başlatır.

Yoruma Kapalı

tr_TRTurkish