Türkiye’de kredi kartlarının online işlemlerde kullanım oranı her geçen ay artmaya devam ediyor. Bankalararası Kartlar Merkezi tarafından aylık periyotlarda takip edilerek kamuoyu ile paylaşılan verilere göre, işlem tutarları ve işlem adetlerinde yıllık bazda çok net artışlar dikkat çekiyor.
2019 yılında 190 milyar lira olan yerli ve yabancı kredi kartlarının yurt içi kullanım tutarı 2020 yılında 260 milyar liraya ulaşmıştı. 2021 yılının ilk 8 ayında 2020 performansı işlem tutarında geride kalırken 2021 yılının ilk 11 ayı itibariyle bu tutar 403 milyar liraya ulaşmış durumda.
Benzer durum işlem adetleri için de geçerli. 2020 yılında yerli ve yabancı kartların yurt içi kullanımda gerçekleştirilen işlem adedi yaklaşık 850 milyar adetken 2021 yılının ilk 11 ayında bu sayı 1,2 trilyon adedi geçti.

Peki işlem adetlerinde ve işlem tutarlarında yaşanan bu artışların sektörel dağılımı nasıl?

Yine Bankalararası Kartlar Merkezi’nin açıkladığı son rapor olan kasım ayı verisine göre, yerli ve yabancı kartların yurt içi kullanımı ile gerçekleştirilen işlem adedi 144,8 milyar oldu. Bu işlem adediyle yapılan harcama tutarı ise 55,4 milyar lira.
İşlem adedinde en fazla internetten ödeme yapılan sektör, 29,9 milyon adet ile elektrik, elektronik eşya ve bilgisayar sektörü oldu. Bu sektörü market ve alışveriş merkezleri sektörü 26,3 milyon adet ile takip ederken yaklaşık 15 milyon adet ile hizmet sektörü üçüncü sırada yer aldı.
İnternetten kredi kartı kullanımında işlem tutarları baz alındığında da sektörel dağılımın zirvesinde işlem adetleriyle paralel bir şekilde elektrik, elektronik eşya ve bilgisayar sektörü 12,1 milyar lira ile zirvede yer alıyor. Kamu ve vergi ödemeleri 7,5 milyar lira ile ikinci sırada, market ve alışveriş merkezleri sektörü 5,8 milyar lira ile üçüncü sırada. İşlem hacminde diğer sektörler ise şöyle sıralanıyor;
Hizmet sektörleri: 4,5 milyar lira
Havayolları: 3,5 milyar lira
Yapı Malzemeleri, hırdavat, nalburiye: 3,3 milyar lira
Giyim ve aksesuar: 3 milyar lira
Araç kiralama, satış, servis: 2,7 milyar lira

İşlem başına ödemede müteahhit işleri zirvede

İnternetten alışverişlerde işlem başına ödeme tutarlarında ise zirvede açık ara farkla müteahhit işleri sektörü 8 bin 322 lira ile zirvede. Bu sektörü yapı malzemeleri, hırdavat ve nalburiye sektörü işlem başına 4 bin 640 lira ile takip ediyor. İşlem başına harcama tutarında üçüncü sırada ise 4 bin 541 lira ile konaklama sektörü geliyor.
İşlem başına harcama tutarının 1.000 liranın üzerinde olduğu diğer sektörler şöyle sıralanıyor:
Benzin ve yakıt istasyonları: 2 bin 426 lira
Havayolları: Bin 762 lira
Araç kiralama, satış, servis: Bin 622 lira
Mobilya ve dekorasyon: Bin 481 lira
Kamu ve vergi ödemeleri: Bin 21 lira

Yoruma Kapalı

tr_TRTurkish