Finansman ihtiyacı gelirin , giderden düşük olduğu zamanlarda meydana gelir. İlk aşamada gelir arttırmaya yönelik aksiyonlar (ek iş ,borç almak,duran varlık satışı, vb.) alınabilir. İkinci aşamada giderler azaltılmalıdır. Örneğin tasarruf yaparak.

Finansman kuruluşlarıyla birlikte hem gelir arttırılabilir, hem de gider azaltılabilir. Örneğin, anlık ihtiyaçlar için Kredili Mevzuat Hesap (KMH) ürünü, kısa vadede ihtiyaçlar için kredi kartı ve uzun vadede ihtiyaçlar için ise kredi ürünü kullanılabilir. Uzun vadede kullanılan krediler, giderlerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Finansal Okur Yazarlığını Artırma Yöntemleri

Finansal bilgi eksikliği sebebiyle finansal işlemlerini doğru yönetemeyen bireyler, verdikleri yanlış kararlar ile ülke ve kendi ekonomileri açısından verimsizliklere neden olmaktadır. Düzenli araştırma ve ölçümler yapılarak, en alt düzeyden en karmaşık finansal ürünlere kadar toplumun her kesimi için en uygun eğitim programları hazırlanarak özellikle kadın, çocuk ve gençlere yönelik özel programlar geliştirilmelidir.

Dünya Bankası ve Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü’nün yapmış olduğu tavsiyelerden sonra, bir çok ülke eğitim müfredatına finansal okuryazarlığı da ekleyerek, öğrencilerin bilgi ve farkındalık düzeylerini artırmaya yönelik çalışmalar yapıyor.

Kendi kendime finansal yönetimi nasıl yaparım?

  • Gelir kaynaklarını planlayarak,
  • Harcamaları yöneterek,
  • Tasarruf yaparak,
  • Yatırım planı yaparak,
  • Öngörülemeyen olumsuz durumlar (doğal afetler, vb.) için hazır olarak.

Yoruma Kapalı

tr_TRTurkish