ABD Merkez Bankası FED, 2021’in son toplantısında faizleri %0,00-0,25 aralığında sabit bıraktı, varlık alım programıyla ilgili önemli mesajlar verdi. Geçtiğimiz toplantılarda aylık olarak 15 milyar dolar azaltım şeklinde açıklanan varlık alım hızındaki düşüş bu toplantıda ikiye katlandı. FOMC sonrası yapılan açıklamada Hazine kağıtlarında 20 milyar dolar; ipoteğe dayalı menkul kıymetlerde ise 10 milyar dolar olmak üzere varlık alımları toplamda aylık bazda 30 milyar dolar azaltılacak. 

FED, iki yılda 6 faiz artışı öngörüyor

FED’in 2021’in son faiz toplantısında merakla beklenen bir diğer husus olan dot-plot grafiğindeki (noktasal grafik) beklentiler de güncellendi. FED’in önümüzdeki yıllara ilişkin faiz hamlelerine dair ipuçları veren grafikten, 2022 ve 2023 yılları için üçer faiz artış beklentisi çıktı. Grafiklerde, 2024 için faiz artış beklentisi ise 2 olarak duyuruldu. 

Powell’ın tapering mesajı somut adıma dönüştü

FED Başkanı Jerome Powell, enflasyondaki artışın devam etmesi ve daha genele yayılması sonrasında söylem değişikliğine gitmişti. Son toplantılarda varlık alım hızının yavaş yavaş azaltılacağına dair ifadeler kullanan Powell, ‘son haftalarda varlık alımlarında azaltım (tapering) temposunu artırabilecekleri’ mesajını vermişti. Powell’ın bu mesajları somut bir adıma dönüştü ve tapering hızı iki katına çıkarıldı. 

Powell, tapering konusundaki fikir değişikliğine iten sebepler olarak enflasyonun geçici olduğuna dair düşüncelerin ortadan kalkması gösteriliyordu. Enflasyonun çok uzun bir süredir %2’nin üzerinde seyretmesi nedeniyle enflasyona dair geçici söylemlerinin artık gerçekleri yansıtmadığını savunmuştu. Nitekim, ABD’de kasım enflasyonu da ülke tarihinde son 39 yılın en yüksek seviyesi olan %6,8’e tırmanmıştı. 

FED’in varlık alımlarını azaltması ne demek? 

FED, pandemi sürecinde piyasaların ihtiyaç duyacağı nakit artışını sağlamak adına faiz indirimlerinin yanı sıra varlık alım politikasına gitmişti. Yani piyasadaki hazine kağıtları ve benzeri finansal varlıkları belirlenen bir program dahilinde (aylık 120 milyar dolar) alım yapıyor ve bu kanalla piyasaya ihtiyacı olan nakdi enjekte ediyordu. Ancak piyasada paranın bollaşmasının beklenen en önemli etkisi olarak fiyatlar artmaya, yani enflasyon yükselmeye başlamıştı. ABD tarihinde 1900’lerin son çeyreğinden bu yana görülen en yüksek enflasyon görülünce FED’in varlık alımlarını azaltması gündeme gelmişti. Nitekim, FED’in bu ay açıkladığı varlık alımlarında azaltım temposunu artırıma kararı enflasyonun düşürülmesini destekleyecek bir adım olarak değerlendirilebilir. 

FED ekonomik beklentilerini revize etti

FED ekonomiye ilişkin projeksiyonlarında da revizyona gitti. Buna göre Eylül ayında %5,9 olarak açıklanan 2021 büyüme beklentisi %5,5 seviyesine çekildi. 2022 büyüme beklentisi ise %3,8’den %4’e yükseltildi. 2023 büyüme tahmini %2,5’ten %2,2’ye düşürüldü. Enflasyon beklentilerinde ise yukarı yönlü revizeler geldi; 2021 enflasyon beklentisi %4,2’den %5,3’e çıktı. 2022 için bu veriye ilişkin beklenti %2,2’den %2,6’ya yükseltildi.

Yoruma Kapalı

tr_TRTurkish