2024 yılına özel grubunuz ve Türkiye ekonomisi için beklentileriniz (olası risk ve avantajlar) nelerdir?

Son dönemde dünyada yaşanan gelişmeler nedeniyle ekonomik göstergeleri tahmin etmek eskiye nazaran çok daha fazla zorlaştı. Uluslararası Para Fonu (IMF), Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ve önemli kredi derecelendirme kuruluşları, dünyanın önde gelen ülke ekonomilerinin büyüme beklentilerinde revizyon yaptılar. Global ölçekte enflasyon beklentisinin yüksek olması nedeniyle merkez bankalarının sıkı para politikalarını sürdürmeleri bekleniyor.

Türkiye ekonomisi ise 2023 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre yıllık bazda yüzde 5.9 büyüdü. Yıl sonu beklentilerinin yüzde 5 civarında olduğunu görüyoruz. IMF ve OECD de son yayınladıkları raporlarda Türkiye’nin 2024 yılı büyüme beklentisini yükseltti. Önümüzdeki dönemde, TCMB’nin enflasyonu baskı altına almak için sıkı duruşuna devam edeceğini ve yeni ekonomik yönetiminde ortodoks politikalar doğrultusunda adımlar atacağını öngörüyoruz.

Param grubu olarak, beş yıldır yakaladığımız büyümeyi 2023 yılında da ivmelendirerek sektördeki liderliğimizi koruduk. 2022 yılında aldığımız yatırımlarla güçlendirdiğimiz ortaklık yapımız sayesinde, yurt içi ve yurt dışında faaliyetlerimizi çeşitlendirecek birçok yatırım yaptık. 2024 yılında yakaladığımız bu güçlü büyümemizi sürdürerek ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki yıla ilişkin istihdam (alınacak eleman sayısı) ve yatırım politikanız (yapılacak yeni yatırım tutarı) hakkında bilgi verir misiniz? 

Yaptığımız son satın almalarımızın ardından ekibimiz toplamda 1.300 kişiye ulaştı. 2024 yılının sonunda hedefimiz 2.000 kişi olmak.

Yurt içinde grubumuzun toplam hacmine ve inorganik büyümemize katkı sağlayacak yeni şirketlere yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz. Uluslararası alanda da stratejik olarak büyüme hedefimize katkı sağlayacağını düşündüğümüz, özellikle Avrupa’da yeni satın alma fırsatlarını takip edeceğiz.

2024 yılının başında 1 milyar dolar değerlemenin üzerinde yeni bir yatırım turuna çıkmayı hedefliyoruz. Aslında unicorn değerlemenin karşılığını dolduracak kadar bir varlık sahibiyiz ancak bu yatırımla unicorn değerlemesini elde etmeyi hedefliyoruz.

312024 yılında paranızı nereye yatırırsınız? (Faiz, döviz hisse senedi, altın, gayrimenkul v.b.) Faiz ve dövize ilişkin beklentileriniz nelerdir?

TCMB’nin enflasyonla mücadelede sıkı para politikası duruşunun yeni yılda da devam edeceğini öngörüyoruz. Reel faizlerin pozitife dönmeye başlamasıyla önümüzdeki dönemde TL’nin değerlenmesi söz konusu olacaktır.  Diğer taraftan ülke ekonomisindeki büyüme borsada işlem gören şirketlerin büyümesi anlamına geldiği için hisse senetlerinde artış söz konusu olabilir. Dünyada artan fiyatlar nedeniyle en çok tercih edilen altın, 2024 yılında da koruma amacıyla yatırımcıların güvenli limanı olmaya devam edecektir.

Yoruma Kapalı

tr_TRTurkish