COVID-19 salgını ile geçen 2020 ve 2021’in ardından tüm dünyada birçok farklı alanda yaşanan köklü değişimlerin 2022 yılında da sürmesi bekleniyor. Küresel ısınma ile birlikte çok daha fazla konuşulmaya başlanan sürdürülebilirlik konusunda somut adımlar atılmaya başladı. Bu adımlar 2022 yılında da en güçlü trend olarak hayatımızda yer alacak.
Çevreci bir yaklaşım olan sürdürülebilirlik, ekonomik faaliyetleri de doğrudan etkileyen bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen İklim Değişikliği Zirvesi’nin 2021 Kasım ayında gerçekleştirilen son toplantısından (COP26) çıkan mesajlar, 2022 yılında sürdürülebilirlik kavramının her zamankinden daha fazla konuşulacağına dair güçlü sinyaller vermişti. COP26 sonrası üye ülkelerin duyurduğu anlaşmada, kömürün aşamalı olarak azaltılması taahhüdü, emisyon azaltma planlarının düzenli olarak gözden geçirilmesi ve gelişmekte olan ülkelere daha fazla finansal destek gibi önemli kararlar ön plana çıkmıştı.

Sürdürülebilirlik 2022 yılında da gündemde kalacak

Sürdürülebilirlik temasıyla ilişkili konu başlıklarının birçoğu ekonomiyle ilişkili. Özellikle üretim aşamalarında çevreye daha duyarlı olunması hususu; kurumsal karbon ayak izi, ürün karbon ayak izi, su ayak izi gibi ölçümlerle ve bu ölçümlere verilen önemin artırılmasıyla destekleniyor. COP zirvelerinin 30 yıla yaklaşan tarihindeki en güçlü önlemlerin açıklandığı 2021 zirvesinin ardından iklim değişikliği ile mücadelenin 2022’de de gündemdeki yerini koruması bekleniyor.
Sadece üretim aşamaları değil, çevreye duyarlı bir şekilde faaliyetlerini sürdüren ve temiz enerjiye yönelen firmaların desteklendiği günler yaşanacak. Bu firmaların finansmanına sağlanan avantajların daha da artması güçlü bir olasılık.
Sürdürülebilir kalkınma için finansman destekleri artıyor
Türkiye’de piyasaya sürülen sürdürülebilirlik temalı finansal ürünlerin sayısında da ciddi bir artış yaşanıyor. Bankaların firmalara verdikleri krediler ve diğer finansman yöntemlerinde sürdürülebilir kalkınma öncelikli olacak. 2021 yılında Türkiye Bankalar Birliği tarafından güncellenen Bankacılık Sektörü için Sürdürülebilirlik Kılavuzu, bu anlamda önemli bir rehber olmaya devam edecek. Bankaların faaliyetlerindeki çevresel ve sosyal öngörülebilirlik, saydamlık ve izlenebilirlik yaklaşımlarını daha sistematik bir şekilde yönetmesi amacıyla hazırlanan bu kılavuz, Türkiye’de firmaların finansmanını sağlayan bankaların konuya ne derece bir önem atfettiğini gözler önüne seriyor.
Bankalar ve finans kuruluşları gibi ekonominin güçlü destekçileri, peşi sıra sürdürülebilir kalkınma için ayırdığı finansman kaynaklarını artırdığını açıklıyor. Sadece Türkiye’de değil, küresel çapta birçok finansman projesinde sürdürülebilirlik teması işlenmeye devam ediyor. Özetle, Türkiye’de ve dünyada şirketlerin büyüme hamlelerinde sürdürülebilirlik esasına önem vermelerinin avantajlar sağlayacağı yıllar yaşanacak. Bu tür finansman kaynaklarının artırılması için piyasaya sürülen enstrümanlardaki artış da gözden kaçmıyor. 2021 yılında sadece sürdürülebilirlik, temiz enerji gibi kavramlara endeksli tematik fonların ve kredilerin sayısındaki artış da, 2022’de bu trendin daha da güçleneceğine dair işaretler barındırıyor.

Yoruma Kapalı

tr_TRTurkish