Kredi skoru nedir?

Bilinen adları ile kredi puanı, kredi skoru ya da kredi notu müşterilerin finans kuruluşları ve bankalar ile aralarında geçen tüm mali işlemlerin analizleri sonucunda ulaşılan sayısal bir değerdir. Referans olarak; finans, reel sektör ve bireyler bu kredi skorunu kullanır. Uzun yıllardır kredi sağlayıcılarının müşterilerine kredi vermeden önce kişilerin ve kuruluşların mali durumunu incelerken referans aldıkları ve kredi riskini hesaplarken kullandıkları önemli bir referans notudur.

Kredi skoru nasıl hesaplanır?

Kredi skoru, Findeks tarafından çeşitli bileşenlerin oranlamasıyla oluşur. Bileşenlerin oranlaması dönemsel bazda değişip, yeni faktörler eklensede aşağıda belirtilen 5 ana başlık kapsamında belirlenir. Bundan dolayı, bu başlıklar kredi skoru değerlendirmede her zaman temel olarak alınabilir.

Kredi Ödeme Alışkanlıkları%35
Mevcut Hesap ve Kredi Borç Durumu%35
Yeni Alınan Kredi%11
Kredi Kullanma Yoğunluğu%10
Diğer Faktörler%9
Kredi Skoru Hesaplanma Tablosu

Kredi skoru nasıl etkilenir?

Olumlu Faktörler

Kredi skorunuzun yükselmesi ve olumlu etkilerini görebilmek için taksitlerinizi zamanında ödemeniz gerekir. Doğru bilinen yanlışlardan olan erken ödeme yapılmasının ise zannedildiği kadar önemli bir etkisi yoktur. Normal gününde ödemeniz yeterlidir. Kredi kartı hesap ekstrenizde belirtilen minimum ödeme tutarını gerçekleştirmeniz ise tüm kart borcunuzu ödemeniz ile aynı etkiyi gerçekleştirir. Çünkü sizlerden belirli bir tarihte beklenen belirlenmiş bir ödeme miktarı vardır ve bunu gerçekleştirmişsinizdir.

Olumsuz Faktörler

  • Kredi ve/veya Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığı ( kredinin taksit ödemesinin ve/veya kredi kartının asgari ödemesinin yapılmaması ).
  • Mevcut Borç Durumu
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu
  • Kredi Kartı ve/veya KMH Limit Aşımı

Yoruma Kapalı

tr_TRTurkish